menuordersearch
nini10.ir

سری دوم مطالب آموزنده

جستجو
۱۳۹۵/۳/۲۴ دوشنبه
(0)
(0)
سری دوم مطالب آموزنده
سری دوم مطالب آموزنده
 

تاثیر زردی کودک بر عقب افتادگی ذهنی

پیدایش زردی در روز های نخستین تولد نوزاد ، ممکن است در نتیجه ی اختلاف گروه خون مادر و نوزاد باشد و باعث تخریب گلبول های قرمز خون نوزاد شود . بنابراین توصیه می شود که در موقع پیدایش زردی سریعا نوزاد را نزذ پزشک متخصص ببرید چرا که زردی شدید می تواند سبب عقب افتادگی ذهنی شود . در مدت کوتاهی که امکان دسترسی به پزشک متخصص را ندارید ، می توانید از سایه نور خورشید و یا نور لامپ مهتابی کمک بگیرید ولی سفارش می کنیم که این دو روش برای مدت زمانی است که امکان دسترسی به پزشک را ندارید و باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کرده و از کوتاهی نمودن از این مساله به شدت دوری کنید زیرا اگر زردی در بدن نوزاد افزایش یابد در مان آن مشکل تر شده تا آن جا که منجر به تعویض خون نوزاد می گردد ولی در صورت درمان سریع ظرف مدت چند روز زردی خوب شده و هیچ گونه عارضه ای هم نوزاد را تهدید نخواهد کرد .
 
اگر در زمانی که جنین داخل رحم مادر است و یا در هنگام زایمان و یا در دوران کودکی  که مغز در حال رشد و تکامل یافتن است ( تا سن 16 سالگی مغز در حال رشد و تکامل یافتن است ) آسیبی به مغز برسد ، کودک دچار اختلال در حرکت دادن طبیعی اندام ها و اختلال در ایستادن و راه رفتن می شود که والدین گرامی باید به شدت مراقب این آسیب ها باشند . این نکته را هم مورد توجه قرار دهید که نوزادانی که دچار آزار و آسیب مغزی در هنگام تولد می شوند نیز آن هایی هستند که در ماه های اول دوران جنینی دچار ضایعات مغزی بودند و در داخل رحم مادر ، وضع و حالت طبیعی نداشتند و در نتیجه دچار مشکل زاییمانی هم  شده اند . ونکته آخر هم این که معمولا دو سوم علت فلج مغزی مربوط به آزار و آسیب های مغز جنین در ماه های اول دوران بارداری است . 

 
نوع مطلب :
برچسب ها : زردی، زردی نوزادان، عقب افتادگی، منگل، فلج، مراقبت از نوزادان، تاثیرات زردی،
لینک های مرتبط :
 
 
سه شنبه 16 تیر 1394 :: نویسنده : رضا مهاجر
 

تاثیر موسیقی بر نوزادان

 
امروزه تاثیر موسیقی بر زندگی افراد یک جامعه غیر قابل انکار می باشد، حتی آزمایشات و مقالات بسیار زیادی در خصوص تاثیر موسیقی بر گیاهان  و نباتات وجود دارد، حال سوال پیش می آید که تاثیر موسیقی در نوزادان چه می باشد؟
در این مقاله به تاثیر موسیقی بر نوزادان می پردازیم که امیدواریم برای شما مفید باشد.
سروصدا در نوزادان سبب  افزایش ضربان قلب،  افزایش تعداد تنفس، کاهش SPO2  و اختلال در خواب می‌گردد. موسیقی برای پوشاندن سروصدای محیط، بهبود سلامت کلی، کاهش استرس و رفع علایم ناخواسته از نوزاد می‌تواند مؤثر باشد، لذا این پژوهش با هدف کلی تعیین تأثیر موسیقی بر تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس نوزادان نارس تدوین گردیده است.
ساده‌ترین و زیباترین موسیقی برای شیرخواران لالایی مادر است. اکثر نوزادان و کودکان با گوش دادن به لالایی و آوای دل انگیز مادر به خواب می‌روند و آرام می گردند و شاید بتوان گفت که این عمل به صورت واکنشی شرطی در آنها بباقی می ماند. شاید آوای لالایی هر مادر از احاظ گوییش متفاوت از دیگری باشد و  این لالایی در فرهنگ‌ها و کشورهای مختلف متفاوت باشد اما همگی از احساس مادر به فرزند سرچشمه گرفته و سینه به سینه انتقال یافته است و به نسل های بعدی نیز انتقال خواهد یافت.
همچنین صدای زنگ‌دار و اسباب‌بازی‌های ریتمیک نوزاد که این روزها در بازار ها به وفور یافت می شوند، تا مدتی بسته به نوزاد کم و یا زیاد، آنرا به خود مشغول می‌سازد و در زمانی که نوزاد رنگ‌ها را به صورتی مبهم و سایه‌وار می‌بیند، گوش او به خوبی می‌شنود. می توان واکنش سریع در برابر این صدا ها را گواه بر این مدعا دانست.
 
در ادامه به ازمایش معناداری که بر روی دو گروه نوزاد انجام گرفت اشاره میکنیم :
این مطالعه یک نوع کارآزمایی بالینی بوده  که در آن از دو گروه آزمایش و شاهد و دو متغیر وابسته تعداد ضربان قلب و تعداد تنفس استفاده شده است. جمعیت مورد مطالعه شامل نوزادان نارس بستری در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان‌های امام رضا و قائم مشهد در سال 1384 می‌باشد. نمونه‌ها شامل 44 نوزاد نارس است که به‌روش تخصیص تصادفی به دو گروه آزمایش و شاهد تقسیم شدند. نوزادان در دو گروه ،  8 روز مورد بررسی و مشاهده قرار می‌گرفتند. در  هر روز تعداد ضربان قلب هر دقیقه از طریق دستگاه پالس‌اکسی‌متری و تعداد تنفس هر 5 دقیقه از طریق مشاهده به‌مدت 40 دقیقه ثبت گردید. در طی 40 دقیقه در نوزادان گروه شاهد مداخله‌ای انجام نمی‌شد و فقط متغیرها ثبت می‌گردید اما  نوزادان گروه موسیقی 20 دقیقه آوای لالایی دریافت می‌کردند.  بعد از جمع‌آوری اطلاعات، میانگین متغیرها در هر روز محاسبه شده و اطلاعات با استفاده از آزمون‌های آماری کای‌دو، تی زوجی و مستقل مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفت.
 
نتیجه بدست آمده از این تحقیقات جالب می باشد : 44 نوزاد وارد مطالعه شدند که در دو گروه قرار داشتند، که میانگین وزن زمان تولد در گروه آزمایش 63/1278 گرم و در گروه شاهد 18/1298 گرم و میانگین سن حاملگی در گروه آزمایش 5/30 هفته و در گروه کنترل 45/30 هفته بود. نتایج نشان داد متوسط تغییرات تعداد تنفس ( اختلاف دوره مداخله نسبت به سطح پایه) طی روزهای مطالعه، در گروه آزمایش بیشتر از گروه کنترل بود و این ارتباط به لحاظ آماری معنادار شد. در طی پخش موسیقی تعداد تنفس در گروه آزمایش افزایش یافته بود (017/0=p ).  میانگین تغییرات تعداد ضربان قلب (اختلاف دوره مداخله نسبت به سطح پایه) در دو گروه تفاوت آماری معناداری را نشان نداد (24/0=p ).
 
نتیجه‌گیری: موسیقی در محیط به‌عنوان یک منبع قابل پیش‌بینی و ثابت از تحریکات تعریف می‌شود که می‌تواند صداهای غیرقابل پیش‌بینی محیط را بپوشاند، لذا استرس تجربه‌شده توسط نوزاد کاهش یافته و این می‌تواند بر پاسخ‌های فیزیولوژیک از جمله تعداد تنفس و تعداد ضربان قلب مؤثر باشد.
 
در مراحل مختلف رشد، موسیقی به نوعی در شکل‌دهی شخصیت کودک اثر می‌گذارد. نخستین صداها به صورت گریه و خنده ظاهر می‌شود. در مواقعی کودک صدایی شبیه به قان و قون به کمک حنجره خود می‌سازد و خود را برای شروع به تکلم آماده می سازد با پی بردن به وجود دست‌های خود به اشیای دور و برش ضربه وارد می‌کند و از به صدا درآوردن آنها احساس نشاط و شادمانی می‌کند. بدون شک تمام این علایم غریزی است و جلوگیری از این تظاهرات در آنها ایجاد کمبود می‌کند. در سنین بالاتر (مثلا دو سالگی) هنگامی که کودک قادر به تکلم و راه رفتن است، می‌آموزد چگونه آوازی را تقلید کند، حتی اگر مفهومی‌ از آن نداشته باشد، به صورت تقلیدی می‌خواند. از آنجایی که موسیقی‌ به عنوان پدیده اجتماعی و تربیتی در عصر حاضر شناخته شده است، از این رو آشنایی و آموزش صحیح و به موقع می‌تواند نقش موثری در روحیه و شخصیت کودکان داشته باشد و کودکان همراه با فعالیت‌هایشان در زمینه نقاشی، زبان و ورزش می‌توانند به یادگیری موسیقی نیز بپردازند. موسیقی می‌تواند قدرت تخیل و تمرکز کودکان را پرورش دهد، به آنان نظم و تربیت آموزد و لذت اجرا و شنیدن یک موسیقی خوب را به آنها هدیه دهد.


منبع : سایت کیدمام
نوع مطلب :
برچسب ها : موسیقی، تاثیر، تاثیر موسیقی بر نوزادان، موسیقی و کودک، تحقیقات موسیقی بر نوزادان، آهنگ نوزاد، تاثیر آهنگ در نوزادان و کودکان،
لینک های مرتبط :
 
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر