menuordersearch
nini10.ir

نکات خرید پوشک

جستجو
۱۳۹۵/۳/۲۴ دوشنبه
(0)
(0)
نکات خرید پوشک
نکات خرید پوشک
قبل از خرید پوشک به این نکات دقت کنید!
شنبه 6 تیر 1394 :: نویسنده : رضا مهاجر
 
در این مقاله به تعدادی از نکات تهیه پوشک اشاره می کنیم.
باید بدانید که اصولا پوشکی که برای مدتی طولانی عوض نشده باشد؛ موجب ضایعات پوستی می‌شود. پوشک‌های یکبار مصرف در خشک نگه داشتن زیر کودک بهتر از پوشک‌های حوله‌ای عمل می‌کنند.
به چه پوشک‌هایی می‌گن خوب؟
زمانی که اسم پوشک شنیده می‌شود همه به یاد نوزادان شیرخوار یا کودکان 2 یا 3 ساله مامانی می‌افتند که جای خود را کثیف کرده‌اند و مادران‌شان را به زحمت انداخته‌اند تا با عوض کردن پوشک کثیف آن‌ها را به آرامش برسانند. در حالی که به جز نوزادان، سالمندان، فضانوردان، غواصان و ... کسانی که دسترسی سریع به توالت ندارند؛
 از پوشک یا وسایل کنترل دفع استفاده می‌کنند؛ اما ما در اینجا به سایر موارد استفاده پوشک کاری نداریم و تنها اشاره‌ای به آن کردیم و قصد داریم تا در مورد پوشک‌هایی که مخصوص نوزادان و کودکان نوپاست؛ صحبت کنیم و راجع به سایز پوشک، پوشک‌های خوب و بد، چگونگی استفاده از آن‌ها و ... توضیحاتی بدهیم.
 اهمیت انتخاب پوشک خوب
خیلی فکر می‌کنند، پوشک که دیگر چیز مهمی نیست. باید به این دسته از مادران بگوییم که سخت در اشتباه هستید. اگر کودکتان در آرامش باشد، می‌گذارد شما هم در آرامش باشید و به راحتی به کارهایتان برسید. در ضمن پوشک قرار است در تمام طول روز و شب همراه کودکتان باشد آن هم نه برای یک هفته یا دو هفته، بلکه 2 یا 3 سال باید این وسیله را تهیه کنید و خیلی هم مهم و ضروریست که از مرغوبیت برخوردار باشد. باید بدانیم که یک پوشک مناسب قرار نیست تا حجم توده شلوار بچه را کم کند. پوشکی که مناسب نباشد، عوارضی چون انحراف پاهای کودک، عفونت ادراری، حساسیت پوستی و ... را به دنبال دارد. پس انتخاب یک پوشک مناسب را اصلا دست کم نگیرید.
 پوشک ارزان بخرید اما...
پوشک‌ها انواع مختلف دارند. یکی ارزان قیمت، دیگری گران است. یکی خیلی زود گوله می‌شود و آن یکی روی ران بچه خط می‌اندازد و موجب اذیت کودک می‌شود و ... مهم این است پوشکی انتخاب کنید که کمترین معایب و بیشترین فواید را داشته باشد. اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید، این است که پوشکی با قیمت مناسب و ارزان بخرید. تصور نکنید وقتی می‌گوییم ارزان باشد پس باید از پوشک نامناسبی استفاده کنید. نه اصلا منظورمان این نیست. شما این فاکتور را اصلا نباید دست کم بگیرید؛ زیرا مجبورید برای هر ماه، تقریبا 2 بسته کامل پوشک تهیه کنید و این کار تا 2 یا 3 سالگی کودکتان ادامه خواهد داشت که یکی از هزینه‌های نگهداری کودک است، پس باید فاکتورهای اصلی را در نظر بگیرید و بین آنهایی که این فاکتورها را دارند، مقایسه قیمت انجام دهید و بعد آن پوشک را انتخاب کنید و بخرید.
 قدرت جذب پوشک مهم است
در 6 ماه اول به دلیل اینکه غذای کودکتان تنها شیر و مایعات است و مدفوع او آبکی است و احتمال دارد از پشت بیرون بزند؛ بهتر است پوشک بلندی انتخاب کنید تا مجبور نباشید دائم بدن کودکتان را از بالا تا پایین بشویید. پوشکی که جذب خوبی نداشته باشد خیلی زود گوله گوله می‌شود؛ بنابراین بهتر است پوشک‌هایی انتخاب کنید که دارای لایه جاذب رطوبت در داخل باشد. همچنین حواستان باشد که لایه رویی پوشکی که انتخاب می‌کنید، کتان باشد. چون پوشک‌هایی که لایه رویی‌شان کتان بوده؛ به راحتی می‌توانند هوا را رد و بدل کنند و برخلاف لایه‌های پلاستیکی که هوا را خوب رد و بدل نمی‌کنند؛ موجب می‌شوند تا پای کودک دچار سوختگی نشود.
تاثیر پوشک بر پوست کودک
اگر در استفاده از پوشک اصول دقیق را رعایت نکنید و کودک به موقع تمیز نشود؛ جوش‌ها و التهاب‌هایی بر روی پوستش ایجاد می‌شود. پس باید بلافاصله بعد از هر بار کار کردن شکم یا خیس شدن پوشک، آن را تعویض کنید. استفاده از آب ولرم و حوله تمیز در حین کار و استفاده از روغن یا پودر بچه برای جلوگیری از به وجود آمدن کهیر و سوختگی پاهای کودکتان ضروریست. متاسفانه سوختگی منجر به کهیری می‌شود که پس از شستشو با آب گرم بعد از چند روز از بین خواهد رفت؛ اما دقت داشته باشید که اگر این سوختگی رفع نشد حتما باید پزشک را در جریان بگذارید.
 چگونگی مقابله با ضایعات پوستی
تا آنجا که می‌شود اجازه دهید پای کودک دلبندتان باز باشد و هوا بخورد. زمانی که او را تمیز و خشک کردید؛ بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی آزاد باشد و بازی کند. این کار را حداقل 20 دقیقه در طول روز انجام دهید. قبل از اینکه پوشک را ببندید به پاهای او کرم محافظ پوست یا روغن بچه بزنید و در صورتی که لکه‌ای قرمز رنگ مشاهده کردید به سرعت پزشکش را در جریان بگذارید.
 پوشک‌های یکبار مصرف و ضایعه پوستی
باید بدانید که اصولا پوشکی که برای مدتی طولانی عوض نشده باشد؛ موجب ضایعات پوستی می‌شود. پوشک‌های یکبار مصرف در خشک نگه داشتن زیر کودک بهتر از پوشک‌های حوله‌ای عمل می‌کنند. زیرا قسمت مرکزی آن‌ها قدرت جذب بالایی دارد که اجازه نمی‌دهد رطوبت به پوست کودک برسد. مواد شیمیایی که در ساخت اینگونه پوشک‌ها استفاده می‌شود؛ پوست کودک را تحریک می‌کند؛ اما خوشبختانه به ندرت اتفاق می‌افتد و در عمل چنین نمی‌شود. امیدواریم که در انتخاب یک پوشک مناسب توانسته باشیم یاریتان کنیم و از این پس شما والدین عزیز در تشخیص مشخصات کلی یک پوشک سالم برای کودکان دلبندتان دچار اشتباه نشوید.
مجله مادران
نوع مطلب :
برچسب ها : پوشک، مناسب، کودک، نوزاد،
لینک های مرتبط :
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
گالری تصاویر